Sağlık Turizminde Ağız ve Diş Sağlığı - A Clinica Dent

Sağlık Turizminde Ağız ve Diş Sağlığı

blank
19 Oca 2023

Sağlık Turizminde Ağız ve Diş Sağlığı

A Clinica Dent firmasının sahibi olan, daha önce sağlık alanında çeşitli firmalarda üst düzey yöneticilik yaptığını ifade eden Ali Kaptan, sağlık turizmi ile alakalı edindiği tecrübeleri Ticari Hayat Gazetesine anlattı.

Ali Kaptan, sağlık turizminin ülkemizde özelikle son dönemde popüler bir hâle geldiğini ifade etti. Kaptan, “Ülkemizde sağlık turizmi, son yıllarda popüler bir alan hâline gelmiştir. Ülkemiz, gerek coğrafi yapısı, iklimi, doğal zenginlikleri ve gerekse de göreceli olarak ucuz ve kaliteli sağlık hizmetleri ile pek çok ülke vatandaşının dikkatini çekmektedir.” dedi.

Kaptan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip eden hekimlerin bilgi, birikim ve tecrübelerinin de katkısıyla, şehrin tam kalbinde memnuniyet ve referans ağı ile dinamik bir şekilde büyüyen A Clinica Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği başta komşu ülkeler olmak üzere sağlık turizmi ile ülkemizin tanıtımına ve sektöre büyük katkılar sağlamaktadır. Azerbaycan, İran, Gürcistan, Bulgaristan, Almanya ilk sıralarda yer alırken; İskandinav ülkelerinden Kanada’ya kadar uzanan otuzdan fazla ülke vatandaşını ülkemizde ağırlamış ve gülümsemelerinin de mimarı olmuştur.”

blank

Sektöre giriş hikâyenizden bahseder misiniz?

İlkokulu köyümde, ortaokulu ise ilçemizin yatılı okulunda okudum. Lise öğrenimime Artvin’de başladım, İstanbul’da kuzenimin yanında kalarak tamamladım. Bazı nedenlerden dolayı mobilya dekorasyon bölümüne kaydoldum. Ama lise öğrenimimde kurslara giderek muhasebe işletmenliği sertifikası aldım. Kurslara değil, hayallerimin peşine gidiyordum. Ve üniversite hayatı yine İstanbul’da, bu kez istediğim alanda, ticaret fakültesinde eğitime başladım.

Hem üniversite hem kurslar hem de çalışma hayatım gecenin gündüze karıştırdığı dolu dolu geçen gençlik yılları… Üniversite biter bitmez çalışma hayatımla birlikte yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kariyerimi tamamladım. Sektöre girişim; ilk çocuğumun doğumu esnasında hastanede tanıştığım hastane sahibinin teklifi ile olup Tekirdağ, Antalya ve Ankara’da çeşitli hastanelerde 23 yıl üst düzey yöneticilik yaptım.

Son yıllarda özel hastanelerde sağlık sektörü ile ilgisi olmayan sahiplikler, profesyonellik içermeyen yönetim anlayışı arttığından, bilgi birikimim ve tecrübemle yine sağlık sektöründe birlikte çalıştığım ve ikna ettiğim 3 arkadaşımla yeni bir yola çıktık. İşten ayrılıp yönetimi ve sorumluluğu tamamen üstüne alan tek bendim. 2019 yılında kurduğumuz şirket, 2020 yılındaki pandemi kaynaklı kapanmalar, ekonomik krizler, çalışma şartlarının zorluğu ve belirsizlik nedeniyle oluşan endişe ve kaygıdan dolayı arkadaşlarım ayrılmayı tercih ettiler. İnandığım yolda kendi işim ile markamı oluşturmak için planlı çalışarak ve doğru riskleri alarak sağlık sektöründeki fırsatları iyi analiz ederek yoluma devam ettim.  Devletimizin sağlık alanında ve sağlık turizmindeki uygulamaları kapsamında sağlık turizmi ile başarılı sonuçlar elde ettik ve bu alanda yeni stratejiler geliştirmeye devam etmekteyiz.

Sağlık turizmi kavramını açıklar mısınız? Siz firma olarak bu anlamda neler yapıyorsunuz?

Sağlık amaçlı seyahat diyebiliriz. Sağlık, genel bir ifade ile; teşhis, tedavi ve rehabilitasyonu içerir.  Turizmde ise; seyahat ve tatil kavramları öne çıkmaktadır. Sağlık turizmi; sağlığın korunması, geliştirilmesi veya hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla kişilerin ikamet yerlerinden başka bir ülkeye seyahat ederek sağlık ve turizm olanaklarından faydalanmasıdır. Sağlık turizmi, dünya ülkeleri açısından oldukça önemli bir gelir elde etme aracı hâline gelmeye başlamıştır. Ülkemizde ise sağlık turizmi, son yıllarda popüler bir alan hâline gelmiştir. Ülkemiz, gerek coğrafi yapısı, iklimi, doğal zenginlikleri ve gerekse de göreceli olarak ucuz ve kaliteli sağlık hizmetleri ile pek çok ülke vatandaşının dikkatini çekmektedir. Sağlık teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip eden hekimlerin bilgi, birikim ve tecrübelerinin de katkısıyla, şehrin tam kalbinde memnuniyet ve referans ağı ile dinamik bir şekilde büyüyen A Clinica Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği başta komşu ülkeler olmak üzere sağlık turizmi ile ülkemiz tanıtımına ve sektöre büyük katkılar sağlamaktadır. Azerbaycan, İran, Gürcistan, Bulgaristan, Almanya ilk sıralarda yer alırken İskandinav ülkelerinden Kanada’ya kadar uzanan otuzdan fazla ülke vatandaşını ülkemizde ağırlamış ve gülümsemelerinin de mimarı olmuştur.

blank

Ülkemizde en çok hangi sağlık hizmeti tercih ediliyor? Diş tedavisinin sağlık turizmindeki yeri nedir?

Sağlık turizminde diş, göz, estetik, kalp-damar ve eklem protezleri, kısırlık tedavisi, tüp bebek, saç ekimi, plastik cerrahi (estetik), onkoloji, fizik tedavi (kaplıca), alternatif tıp (hacamat, akupunktur, sülük), ve kişisel bakım hizmetleri gibi medikal konular ön plana çıkıyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2021 yılında Türkiye, 1 milyon civarında yabancı hastayı ağırladı. 2023’te ise 1,5 milyon hasta ve 10 milyar dolar gelir öngörülüyor. Ağız ve diş sağlığında ise Türkiye’ye olan talep her geçen gün artıyor. Sağlık turizmi yalnızca fonksiyonel diş tedavileri açısından değil, estetik kaygılarla kozmetik diş hekimliği alanında da ilgi görüyor. Dijital diş hekimliğinin en önemli avantajlarından biri estetik gülüş tasarımı yapılabilmesi. Protetik ve restoratif tedavileri içinde barındıran ‘gülüş tasarımı’ için çok fazla talep var.

Firma olarak verdiğiniz diş tedavi hizmetini anlatır mısınız?

Ankara’nın merkezinde, alanında yeterli donanım ve bilgi birikimine sahip dokuz hekimimiz ile birlikte uluslararası standartlarda uygulamaların gerçekleştirildiği 220 metrekarelik kapalı alanda üç adet diş ünitesine, radyolojik görüntüleme, toplantı ve eğitim salonuna, açık ve kapalı otoparka sahip olan kliniğimizde geçen üç yıl içerisinde sayısız danışanımıza hizmet vermiş ve bundan kaynaklı geri dönüşlerinin maksimum memnuniyette olduğunu belirtmek isteriz. Kliniğimizde; estetik, diş hekimliği, diş tasarımı, laminant-yaprak diş, diş beyazlatma, diş taşı temizliği, diş restorasyonu (dolgu), kanal, implant, ağız ve çene cerrahisi, ortodonti, protez tedavisi, diş eti hastalıkları ve tedavisi, çocuk diş hekimliği, gebelikte ağız ve diş sağlığı, radyolojik tetkik ve acil danışma hizmetlerimiz mevcuttur. A Clinica Dent dendiğinde akıllarına ilk olarak memnuniyet odaklı, misafirlerine güven ve kaliteli hizmet veren enerjik bir kurum gelmesini istiyor ve çalışma prensiplerimizi bu doğrultuda ilerletiyoruz.

Bu haber ticarihayat.com sitesinde yeralmaktadır.

Leave a Reply