Sağlık Turizmi Nedir ? - A Clinica Dent
What is Health Tourism
22 Şub 2021

Sağlık Turizmi Nedir ?

Sağlık turizmi, kişilerin muayene olmak, tedavi görmek veya diğer sağlık hizmetlerinden faydalanmak maksadı ile kendi ülke sınırları dışına çıkması ve farklı ülkelerde bu hizmetlerden faydalanması durumudur. Özellikle dünya genelinde ulaşım ve iletişim imkanlarının gelişmesi ve ucuzlaması bir çok bireyi sağlık faaliyetleri kapsamında farklı ülkelerde arayışa itmiştir. Sağlık turizmi kapsamında öncelikli olarak tercih edilen ülkelerden birisi de Türkiye’dir. Özellikle son yıllarda sağlık alanında yapılan yatırım ve gelişmeler Avrupa’da yaşayan bir çok vatandaşın sağlık hizmetleri kapsamında Türkiye’yi tercih etmesini sağlamıştır.  Sağlık turizmi kapsamında ülkemizi en çok  tercih eden ülkeler, Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere ve Arap ülkeleridir.

Sağlık Turizmi Hangi Alanları Kapsar ?

Sağlık kapsamında gerçekleştirilen her türlü seyahat ve tedaviyi sağlık turizmi kapsamına dahil etmek yanlış olmayacaktır. Bununla beraber sağlık turizmi çeşitleri ana hatları ile dörde ayrılır.

1.       Medikal Turizmi

2.       Termal Spa ve Wellness Turizmi

3.       İleri Yaş Turizmi

4.       Engelli Turizmi

Medikal turizm kapsamına giren diş sağlığı ve tedavisi uygulamaları,  son dönemlerde popüler olan sağlık turizm uygulamalarının başında gelir. Diş sağlığı tedavilerinin bu denli yaygın olmasının nedenlerinden birisi, özellikle ekonomik kriz ve pandemi süreçleri sebebi ile Avrupa ülkelerinin kendi vatandaşlarının diş tedavi masraflarını sigorta kapsamında çıkarmış olmasıdır. Özellikle de ileri seviye diş tedavi yöntemlerinden olan diş protezi ve diş implantları hem birçok Avrupa ülkesi tarafından hem de özel sağlık sigorta şirketleri tarafından karşılanmamaktadır. Dolayısı ile  maliyeti oldukça yüksek olan protez ve implant uygulamaları kapsamında ülkemiz özellikle son zamanlarda yurtdışında bulunan hastalar için cazibe merkezi haline gelmiştir.

Yurtdışından Gelen Hastalar Hangi Alanlar Tedavi Olabilirler ?

Dünya ve özelliklede Avrupa ülkelerinde diş tedavi maliyetlerinin yüksek olması ve bu masrafların devlet ve özel sigorta şirketleri tarafından karşılanmıyor olması bir çok Avrupalı vatandaşın ülkemizi özellikle de İstanbul ve Ankara’yı tercih etmelerine neden olmuştur.

Avrupa’nın ve Dünyanın farklı noktalarından tedavi olmak için bizi tercih eden misafirlerimiz hastanemizde sunulan her alandaki hizmetten faydalanabilir. Ayrıntılı olarak bilgi almak ve  hizmetlerimizi görmek için lütfen tıklayınız. Diş tedavisi kapsamında özellikle yabancı hastalarımız tarafından en çok tercih edilen alanlar ise,  implant, zirkonyum kaplama, köprü ve kuron protez uygulamalarıdır.

İmplant Tedavisi;

İmplant tedavisi, eksik dişlerin yerinin doldurulması maksadı ile çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardan ve bu  vidalar üzerine yapılan diş protezi süreçlerinden oluşur. İmplant vida,  uygulama sonrası diş kökü görevi üstlenirken bu işlem esnasında diğer dişlerin kesilmesine gerek kalmaz. İmplant uygulaması sonrasında hasta rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir veya gülümseyebilir. İmplant diş kökleri dayanıklıdır ve uzun yıllar güvenle kullanılabilir.

Zirkonyum  Kaplama;

Zirkonyum diş kaplama tedavisi, özellikle metal bileşenlere karşı alerjisi olan hastalar için idealdir. Zirkonyum diş kaplaması beyaz renge sahiptir ve sıcağa karşı dayanıklılık özelliği vardır. Zirkonyum kaplamanın bir diğer özelliği ise ışık geçirgen oluşudur. Bu sayede dişlerde daha doğal ve daha estetik bir görüntü elde edilir.

Köprü, Kuron Kaplamalar;

Bu kaplama türü genellikle hastalarda diş kaybı az sayıda ise uygulanır. Köprü, Kuron kaplamalarda diş özel bir yöntemle küçültülerek kesilir ve üzerine kişiye özel hazırlanan protez diş yapıştırılır. Bu protezler daha cok dişlerin ağızda görünen kısımlarına uygulanır ve hasta tarafından çıkarılması mümkün değildir.

Yukarıda belirttiğimiz diş tedavi yöntemlerine ek olarak bazı hastalar tarafından diş beyazlatma ve estetik diş tasarımları da tercih edilmektedir.

Yurtdışından Gelen Hastalar Diş Tedavisi İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalıdır?

Diş tedavisi kapsamında uygulanan işlemlerin ücretleri hastaya ve uygulanan tedavi yöntemine bağlı  olarak farklılık gösterebilir. Fakat, rahatlıkla söyleyebiliriz ki, diş tedavisi maksadı ile hastanemizi tercih eden ve yurtdışından Ankara’ya gelen hastaların, konaklama, uçak ve diş tedavi masraflarının toplamı, kendi ülkelerinde sadece diş tedavisi için ayıracakları bütçeye oranla oldukça azdır. Ülkemizi ve hastanemizi tercih eden yabancı misafirlerimiz ayrıca ülkemizin tarihi, coğrafi ve doğal güzelliklerinden faydalanma imkanı bulabilir ve fazla bütçe ayırmadan tatillerini de burada gerçekleştirebilir. Hastanemizde gerçekleştirilen diş uygulamaları hakkında detaylı bilgi ve  fiyat teklifi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Yurtdışından Gelecek Hastalar Öncelikli Olarak Ne Yapmalıdır?

Sağlığınız bizim için her şeyden önemlidir. Bu anlayış ile yola çıktık ve bu anlayışın gereği olarak sağlık  turizmi kapsamında diş tedavisi için hastanemizi ziyaret etmek isteyen yabancı misafirlerimize ücretsiz ön tanı imkanı sunmaktayız. Diş tedavisi görmek isteyen yurtdışında bulunan hastalarımız, kendi ülkelerinde bulunan herhangi bir klinik veya hastaneden Panoramik X-Ray diş filmi çektirerek WhatsApp Uygulaması (0 552 509 07 80)  üzerinden bize göndermeleri, ücretsiz ön tanının yapılması için yeterli olacaktır. Gönderilen X-Ray filmi sayesinde hastaya uygulanacak tedavinin öncelikle kapsamı ortaya çıkarılır ve tahmini tedavi ücreti belirlenir. Ön tanı uygulaması sayesinde yurt dışından gelecek hastaların kötü sürprizlerle karşılaşması engellendiği gibi bu yöntem ile hastalar adına zaman kayıbıda en aza indirgenmiş olur.

Leave a Reply