2 Ortodonti – Diş Teli - A Clinica Dent

Ortodonti – Diş Teli

Ortodonti – Diş Teli

Ortodonti – Diş Teli

Diş teli tedavisi yüzün görünümünü etkileyen dişlerin yanı sıra alt ve orta yüz bölgesine yapılan tüm estetik işlemleri kapsar. Ortodontik tedavi zorunlu olmadığı gibi, bazen ileri seviyedeki çarpışıklıkların olması durumunda diş çürümesine sebep olur. Alt ve üst çenenin birbiri arasındaki uyumsuzluk eklem sorunlarına yol açar. Diş teli tedavisi bu sorunları ortadan kaldıran tedavidir. Ortodontik tedavi sonrası elde edilen güzel bir gülümseme ile psikolojik olarak rahatlama ve sosyal ilişkilerde özgüven kazanılır.

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş teli tedavisi, konum bozukluğu olan dişleri ve çenenin tespiti, bozukluğun erkenden önlenmesi ya da durdurulması ileri safhalarda da iyileştirilmesi aşamalarının tamamına denir. Ortodonti ne demek? diye bir soru aklınıza gelecektir. Ortodonti, Yunancada orthos (düzeltmek) ve odont (diş) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan yabancı kökenli bir kelimedir. Kelime tek başına tam anlamıyla amacını ortaya koymaktadır.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Her hastanın diş teli tedavisi uygulama suresi birbirinden farklı olur. Hastanın yaşı, iskelet yapısı, dişlerinin durumu bu süreyi belirleyen etkenlerdir. Çocuklarda diş hareketleri yetişkinlere göre daha fazladır. Yetişkinlerde kemik yapısında bozukluk olması durumunda telin haricinde başka tedaviler de uygulanabilir. Genel olarak diş teli tedavisi ortalama bir buçuk iki sene sürmektedir. Diş teli tedavisi süreci ağrısız ve rahat geçer.

Diş Teli Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Genel olarak diş teli tedavisi fiyatları diğer tedavilere göre çok yüksek değildir. Bu durumun nedeni, dişlerdeki çarpıklık ortodontik tedavi ile değil de protez gibi uygulamalarla çözülmek istendiğinde diş teli tedavisi fiyatlarından daha yüksek maliyetler ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle diş teli tedavisinin uzun sürmesi sizi endişeye düşürmesin. Çünkü güzel bir gülümsemeye sahip olmak her şeye değer.

Diş Teli Tedavisi Sonrası

Ortodonti tedavisi sonrasında işlerin tekrar bozulmaması için diş hekimi tarafından önlemler alınır. Diş teli tedavisi sonrası şeffaf plak ve arkaya takılan tel kullanmak bu önlemlerdendir. Diş telleri çıkarıldıktan 1 ay sonra dişlerinizi beyazlatmalısınız. Bu şekilde diş minesi hassasiyeti daha sağlıklı duruma gelir. Aynı zamanda diş eti dokusu da kendine gelir.Diş beyazlatmaile ilgili detaylı yazımızda sorularınıza cevap bulabilir, daha detaylı bilgi almak için Diş Teli Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımızdan faydalanabilir ağız ve diş sağlığınızı ilgilendiren her konuda bize whatsapp destek hattından ulaşabilirsiniz.