1 Estetik Dolgu - A Clinica Dent

Estetik Dolgu

Estetik Dolgu

Estetik Dolgu

Estetik dolgu kompozit malzemesinden yapılır. Kompozit maddesi kolay şekil alabilme özelliğinde olup halojen ışıkla sertleştirilir. Daha sonra dişe kimyasal yöntemlerle bağlanır. Estetik dolgu malzemesi için, diş hekimliğinde kompozit dolgu ismi de kullanılır. Kompozit dolgu orijinal diş rengine göre ayarlanabilir. Bu nedenle dişin doğal minesinden ayırt edilemez. Dolgunun rengi ve şekli diş hekimi tarafından doğal yapısına uygun olacak şekilde tasarlanır. Estetik dolgu yapmadaki amaç diş rengi ile dolgu renginin uyumlu olması, böylece dışarıdan çıplak gözle bakıldığında yapılan dolgunun anlaşılmamasıdır.

Estetik – Kompozit Dolgu Nedir? Nasıl Yapılır?

Tedavi esnasında, kaç dişe dolgu yapılacağı, uygulama yapılacak dişte çürük olup olmadığı gibi durumlar tedavi yaklaşımını belirlemede etkilidir. Estetik dolgu tedavisi sırasında dolgu yapılacak diş sayısı ve dişte çürük olup olmadığı gibi durumlar tedavide uygulanacak yöntem üzerinde belirleyici olur.

Öncelikle tedavi uygulanacak dişin üzerine dolgunun sağlam yapılabilmesi için diş yüzeyi biraz pürüzlendirilir. Pürüzlendirme işlemi özel asitleri diş yüzeyine sürdükten sonra 15 saniye beklenerek yapılır. 15 saniye bekledikten sonra dişin yüzeyi tazyikli su ile yıkanır ve kurutulur. Kurutulan dişin yüzeyine bond olarak adlandırılan ve dolgu ile dişin birbirine kaynamasını sağlayan adevizler kullanılır. Uygulamadan 20 saniye sonra diş üzerine yoğun hava spreyi sıkılarak dolgunun pürüzlü diş yüzeyine iyice yapışması sağlanır. Dolgu işlemi sırasında kullanılan mavi ışık kompozit dolgu malzemesini sertleştirir. Kompozit dolgunun kimyasal olarak diş yüzeyine yapışmasını kolaylaştırır. İşlem tamamlandıktan sonra dolgu artıkları varsa temizlenir. Dış yüzeyi cilalanarak parlatılır ve tedavi sonlandırılır.

Estetik Dolgu Fiyatları

Estetik dolgu fiyatları dolgu yapılacak diş sayısına ve kullanılan dolgunun türüne göre belirlenir. Genel olarak fiyat belirleyebilmek için hastanın diş hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra yapılan işlemlere, doktorun tecrübesine ve tedavinin uygulandığı kliniğe göre estetik dolgu fiyatları değişir.

Estetik Dolgu Yaptırdıktan Sonra Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Hasta estetik dolgu yaptırdıktan sonra ağızda yabancı bir madde veya sakız varmış gibi rahatsızlık duyabilir. Diş fırçalama esnasında işlem yapılan diş hafif kanayabilir. Estetik dolgu yaptıranlarda geçici olarak diş etlerinin duyarlılık düzeyi artabilir. Kompozit dolgu yaptırdıktan sonra birkaç gün boyunca kahve, çay, pancar, yaban mersini gibi baskın renk pigmentlerine sahip olan yiyecekleri ve içecekleri tüketmekten uzak durmalısınız. Düzenli olarak günlük diş bakımına devam etmeniz yeterli olacaktır.