2 Endodonti – Kök Kanal Tedavisi - A Clinica Dent

Endodonti – Kök Kanal Tedavisi

Endodonti – Kök Kanal Tedavisi

Endodonti – Kök Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi çok fazla hasar gören veya iltihaplanan dişi düzeltmek ve kurtarmak maksadıyla uygulanan tedavi yöntemidir. Endodonti, bu tedavi yöntemini kapsayan bilim dalıdır. Endodonti – Kök kanal tedavisi hasar gören dişin özünün çıkarılması, temizlenmesi ve yeniden doldurulduktan sonra üzerinin kapatılması işlemleri ile gerçekleşir. Dişin özünün yani pulpanın bu kadar zarar görmesinin nedenleri dişin kırılması veya çatlaması, derin çürükler ve dişe birden fazla sayıda tedavi uygulanmasıdır. Endodonti tedavisi sonucunda diş canlılığını kaybeder. Bu yüzden en son tercih edilen tedavi yöntemidir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi için birden fazla seans gerekir. Seanslarda yapılacak işlemler şunlardır: İlk etapta ön dişin arkasında ya da azı dişin kuronunda bir pencere açılır. Bu pencereden problemli pulpa çıkarılır. Pulpa boşluğu ve kök kanalları temizlenir. Kanal dolgusu için kök kanalına şekil verilir. Birden fazla seans gerekiyorsa seanslar arasında açılan pencere geçici dolgu ile kapatılır. Tedavi tamamlandıktan sonra kanal ve pulpa boşluğu kalıcı bir şekilde doldurulur. Bazı durumlarda yapısal destek olması için kanalın içerisine plastik ya da metal çubuk konur. Son olarak dişe eski doğal görünümünü kazandırmak için dolgunun üzeri kuron kaplanır. Dişte kırık varsa kuron kaplamadan önce dişin onarımı için post uygulaması gerekir. Kanal tedavisi acıtır mı? gibi bir soru aklınıza gelirse cevabı hayırdır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi, tedavi edilecek dişin durumuna göre bir ya da iki seansta uygulanır. Dişin enfekte olduğu durumlarda enfeksiyonun tamamıyla temizlenmesi için birkaç seans daha gerekir. Basit bir tedavi tek seansta sonlandırılır. Tedavi süresi, tedavi edilecek kanal sayısına, kök kanalının anatomisine, enfeksiyon olup olmadığına, hastanın uyumu uyumuna bağlıdır. Bir dişin ortalama kök kanal tedavisi 1-1,5 saat sürer. Diş kanal tedavisi sonrası birkaç gün hafif ağrı olur.

Kanal Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Kanal tedavisi fiyatları yine tedavi uygulanacak dişin durumuna, yapısına (kesici diş, büyük azı diş vb.), enfeksiyonun varlığına ve bundan önce endodonti tedavisi yapılıp yapılmadığına göre değişiklik gösterir. Tedavi edilecek dişin azı dişi olması kanal tedavisi fiyatlarını artırıcı faktörlerinden biridir. Azı dişinin fiyat arttırıcı etkiye sahip olmasının sebebi azı dişlerinde doldurulması gereken daha fazla kanal olmasıdır.