2 Diş Teli Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - A Clinica Dent

Diş Teli Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diş Teli Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
19 Şub 2021

Diş Teli Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diş Teli Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diş Teli Nedir?

Diş teli, diş ve çevre dokuları nedeniyle ortaya çıkan çene ve diş yapısındaki dizilim bozukluklarını tedavi etmede kullanılan tıbbi ürünlere denir. Diş hekimliği branşı yerine ortodonti ismi de kullanılabilir. Diş teli tedavisi, çeneyle dişlerin üç boyutlu bir şekilde uyumlu hale getirilmesi sürecini içerir. Diş teli tedavisi ortodontik tedavi olarak da adlandırılır. Diş teli öncesi ve sonrası büyük farklılık görülür. Tüm yaşlardaki bireyler için iyi bir ağız diş sağlığı ve daha kaliteli bir hayat sunar.

Diş Teli Renkleri Hangilerdir?

Diş teli renginin hastanın ten rengine göre üretilmesi genel olarak daha iyi sonuçlar verir. Koyu renkli bir tene sahip bireylere kırmızı, lacivert ya da altın gibi parlak renkler, açık renkli bir tene sahip bireylere ise açık pembe, açık mavi gibi soluk renkli diş telleri daha çok yakışır. Çoğu diş hekimi, beyaz seramikten yapılan porselen diş teli üzerine birçok farklı diş teli renkleri arasından dilediğini seçmenizi sağlar.

Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş tellerinin çalışma mantığı belirlenen yönde, belirli bir süre, dişlere devamlı güç uygulamaktır. Uygulanan güç gereğinden fazla olduğu takdirde dişinize ve dişinizin etrafındaki dokulara zarar verir.

Dişlerin istenen konuma gelmeleri sadece uygun ve sürekli bir baskıyla sağlanabilir. Braketler, üzerlerinde tellerin içinden geçebileceği delikler bulunan ve dişin dış yüzeyine yapışan aparatlardır. Başka bir deyişle braketler, dişlerin doğru yönlendirilmesi için kullanılan kulplardır. Braketlerin içinden geçen bükülmüş tel normal konumuna dönmek için dişlere belirli bir basınç yapar. Bu şekilde dişler yavaş yavaş arzu edilen konuma gelir. Diş teli tedavisinin hedefi dişlerin kemik içerisinde hareket ettirilerek düzeltilmesidir. İstenen bu hareketin birkaç gün gibi kısa sürede gerçekleşmesi beklenemez. Dişlerin bir ayda hareket etmesi hedeflenen mesafe 1 ya da 2 mm kadardır.

Diş Teli Lastiği

Tedavide bazen hastaların elastik aparatlar kullanması istenir. Bunlara diş teli lastiği denir. Diş teli lastiği gerek duyulduğunda hastaların kendi başına her gün değiştirebileceği basit aparattır. Farklı çaplarda olan bu lastikler dişlerin istenilen konuma gelmesine yardım eder. Dişler arasındaki ilişkileri düzeltmek için diş teli tedavisinin özellikle son aşamasında diş teli lastiğinin kullanılmasına ihtiyaç duyulur. Aynı çenedeki farklı dişler arasında kullanılabileceği gibi iki çene arasında da uygulanabilirler. Plastikten yapıldıkları için zamanla gevşeme meydana gelir. Bu nedenle diş teli lastiklerinin her gün değiştirilmesi gerekir.

Şeffaf Diş Teli

Şeffaf diş teli, yeni bir tedavi şeklidir. Braket ile ortodonti tedavisinin yerine uygulanır. Görünmez diş teli olarak da adlandırılır. Eskiden çok duyduğumuz, tedavilerde uygulanan braket diş teli, görüntüsü pek de hoş değildir. Bunun yanı sıra hastanın rahat edemez. Braket diş teli nerdeyse tıp literatüründen kaldırılacak duruma gelmiştir. Bu tedaviye alternatif olarak daha estetik bir görünüme sahip ve daha kolay uygulanabilen şeffaf diş teli, hastalar tarafından daha fazla tercih edilmeye başladı.

Şeffaf diş teli, yanlış diş dizilimini düzeltmek maksadıyla kullanılır. Başkaları tarafından bakıldığında kolay görülmeyen seramik braketlerdir. Bu diş teli tedavisinde diş yüzeyine şeffaf braketler yapıştırılır. Günümüzde bu tedaviyi uzaktan belli olmaması nedeniyle ilk tercih eden kişiler, diş tellerinin dışardan görünüşünden rahatsızlık duyan kişilerdir.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları

Şeffaf diş teli fiyatları 2020 yılında tek çeneye uygulanmasına ve alt ve üst çene olarak iki yere uygulanmasına göre farklılık gösterir. Fiyatları belirleyen etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz: Dişlerin ne kadar bozuk olduğu, hekimin ne kadar deneyimli olduğu, kullanılan diş telinin markası, malzeme ve kliniğin kalitesinin nasıl olduğu.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süresi genel olarak ortalama bir yıl ile bir buçuk yıl arasındadır. Diş teli fiyatları da bu süreye göre değişiklik gösterir. Bu süre kişilerin kemiklerine, dişlerinizin durumuna ve hareket etme hızına bağlı olarak 6-24 ay arasında değişiklik gösterir. Genellikle hastalara tedavi öncesi herhangi bir süre vaat edilmez. Çünkü bu süre hastanın kemik yapısına bağlıdır. Bununla birlikte braketlerin görüntüsü nedeniyle estetik kaygıları olan kişilerde bozuklukların düzeltilmesi için şeffaf plaklar geliştirilmiştir. İnvisalign tedavisi olarak adlandırılan bu tedavi, hastanın kemik yapısının durumuna göre iki ay ile yirmi dört ay arasında sürer.

Diş Teli Fiyatları

Diş teli fiyatları birçok unsura göre belirlenir. Diş teli fiyatları her yıl TDB tarafından özel hastane ve devlet hastanesi diş teli fiyatları olmak üzere ayrı ayrı tespit edilir. Diş teli fiyatları, hastaların çenesindeki dişlerin çarpıklık durumlarına, tedavide kullanılan metal veya porselen braketlere göre değişiklik gösterir. Diş teli fiyatları, alt ve üst çeneye yapılırsa farklı veya sadece üst çeneye (tek çene diş teli) yapılırsa farklı olur. Diş teli fiyatları diş hekiminin muayene esnasında yapacağı ölçümler ve hesaplamalara göre tedavi maliyeti çıkarılır.

Diş teli fiyatları hastanın çene ve diş yapısında bozukluklara yapılması gereken tedavi seviyesine göre değişir. Diş teli tedavisinde diş teli fiyatları tespit edilirken kullanılan malzemenin türü, diş telinin ağızda kalacağı zaman ve diş hekiminin meslek tecrübesi çok etkilidir. Dolayısıyla hastayı muayene etmeden kesin bir tedavi ücreti söylemek doğru olmaz. Diş teli fiyatları çıkarılırken genelde metal malzemeli diş tellerine göre hesaplama yapılır. Ancak, çok sayıda yeni diş teli çeşitleri üretilmeye başladı. Bu çeşitlerin tümü ayrı ayrı avantajlara sahip olsa da şeffaf plaklar, şeffaf diş teli, metal diş teli ve lingual diş teli temelde benzer görevi yapar.

Leave a Reply